Hrvatsko planinarsko društvo ''Zrin'' Petrinja

PRIZNANJE -Najbolji upravljač planinarskih objekata u 2014. - HPD "Zrin" Petrinja

Kestenijada 2014.

Nekoliko fotografija s ovogodišnje vrlo uspješne i dobro posjećene Planinarske kestenijade!

HPD Međimurje u Petrinji

U nedjelju, 30. ožujka posjetilo nas je 36 planinara iz HPD Međimurje iz Čakovca. Dočekali smo ih u parku na stanici u 8.30 sati, te odveli u Zelenu dolinu gdje smo popili kavu, te krenuli na hodanje prema kuli u Čuntiću, posjetili franjevački samostan pa preko kule Klinac spustili se u Tiješnjak do mosta Petrinjčice, popeli uz Oblaković vrelo i zaselak Prečanice do vidikovca na Putu kestena i na koncu do pl. doma Matija Filjak stazom preko jezera. Na pl. domu je slijedio duži odmor uz grah i piće, a u Hrastovici nas je čekao autobus. Ivica Šustić održao je dva predavanja o povijesti našeg kraja na sv. Duhu u Hrastovici i po dolasku u Petrinju u paviljonu u gradskom parku, te smo se nakon okrijepe u okolnim kafićima i slastičarnici rastali od naših prijatelja iz Čakovca u 19.30 sati.

Zahvaljujem se posjeti naših prijatelja planinara iz Međimurja i nadam se da će nas opet posjetiti.

Izvještaj sa izleta: Kružna staza po Hrastovačkoj Gori

HPD „Zrin“ Petrinja je nadnevka 26. siječnja 2014. godine organizirao izlet: Kružnom stazom po Hrastovačkoj Gori.

Zbog visokih temperatura što nije baš uobičajena pojava u siječnju nitko od učesnika nije ni slutio prekrasnu idilu u rano nedjeljno jutro. Pomalo neočekivano spas u obliku bijelog pokrivača visokog dvadesetak centimetara došao je u zadnji čas i tako uljepšao ranojutarnju snježnu avanturu.

Snježnoj vratolomiji po obroncima Hrastovačke Gore odazvalo se 25 članova HPD „Zrin“ Petrinja, HPD „Sisak“ iz Siska i HPD „Željezničar“ iz Zagreba. Okupljanje je po dogovoru obavljeno na gradskom trgu u Petrinji u 07:00 sati. I pomalo nestrpljiva skupina planinara nedugo potom krenula je dobro markiranom planinarskom stazom uz rijeku Petrinjčicu kroz Potočane probijajući se kroz sitno šiblje što se pod teretom snijega povilo i tako zakrčilo inače dobro prohodnu planinarsku stazu prema selu Cepeliš, pored Jendeka do planinarskog doma „Matija Filjak“ na Hrastovačkoj Gori. Na planinarskom domu skupinu planinara dočekao je uvijek raspoloženi domar Andrijano Kompasi, koji je u rano jutro skuhao  „planinarski čaj“ koji nam je podigao adrenalin za napore koji su nas očekivali. Iz planinarskog doma „Matija Filjak“ se nakon odmora od 20 minuta krenulo put Vidikovca, kroz zaseok Prečanice i pored Oblaković vrela, kroz Tješnjak dalje strmim usponom prema vidikovcu. Kraći odmor na vrhu strme i poprilično dugačke uzbrdice kod vidikovca, pa nastavak dalje prema selu Hrvatski Čuntić i motelu u Zelenoj dolini.

Odmor od 30 minuta iskoristio se za okrjepu čarobnim napitkom poznatijim pod imenom crna kava, u različitim varijacijama: (sa šlagom, mlijekom, toplim i hladnim, kraća, produžena, ili …kakova već). Stazom preko Moto-kros poligona i laganim usponom kroz Klanac uputili smo se dalje prema zaseoku Prečanice, pa sve strmijim usponom prema Vidikovcu i dalje prema planinarskom domu „Matija Filjak“. Uz kraće druženje na planinarskom domu, te kraj drugog poluvremena rukometne utakmice Hrvatske odabrane vrste na Europskom prvenstvu za treće mjesto skupina planinara uputila se planinarskom stazom pored Jendeka, sela Cepeliš i rijeku Petrinjčicu prema  završetku svog današnjeg pohoda započetog u rano jutro do gradskog trga s kojeg su i krenuli, sa ukupno prijeđenih 31,8 kilometara i 11 sati i 09 minuta hoda uključivši i odmor.

Organizator izleta se zahvaljuje svima koji su se odazvali pozivu i tako svojom nazočnošću doprinijeli promicanju planinarstva i zdravog načina življenja u našem gradu. Posebna zahvala kolegama HPD „Sisak“ iz Siska i HPD „Željezničar“ iz Zagreba bez čije nazočnosti današnja avantura ne bi bila potpuna. Isto tako zahvala svima koji su imali želju odazvati se ali su bili spriječeni nekim valjanim razlogom.

Marijan Čarapar

Do Metle i Vinodola

U subotu, 18. siječnja ove godine, planinari HPD „Zrina“ iskoristili su zadnje toplije dane ove zime da bi obišli vrhove naših brda u blizini Hrastovačke gore. Dvadeset planinara krenulo je na hodanje od Jabukovca i preko zaseoka Gornje Mlinoge došlo do Metle, vrha nešto nižeg od naše Hrastovačke gore, s kojeg puca pogled ne samo prema Velebitu već i na suprotnu stranu, prema Slavoniji i dalje. Slični vidici mogu se doživjeti i s Babinog brda, slijedećeg vrha na ovom putu prema Klinac gradu. Travnati vrhovi na jakom vjetru pružili su tek uvodni dojam teških uvjeta koji na tom području vladaju kad iz panonske nizine zapušu zimski vjetrovi. Grupa slabijih hodača se nakon obilaska Vinodola spustila u Gornju Mlinogu i dalje u Jabukovac, a oni bolji hodači nastavili su dalje do utvrde Klinac, i preko Čuntića spustili se u Zelenu dolinu. Tamo su se okupili svi planinari i zaključili da ove godine Društvo mora poraditi na markiranju planinarske staze od Klinac grada do Zrinske gore jer ljepote Banije to zaslužuju.

Upravni odbor